Často počúvame, že vaginálna infekcia sa objavuje predovšetkým v lete, keď sa kúpeme na kúpaliskách a v rybníkoch, nosíme vlhké plavky a podobne. Jedným z faktorov môže byť aj nadmerná konzumácia cukru, nevhodná strava vo všeobecnosti a tiež stres. Môže sa teda stať, že nás kvasinková infekcia postretne kedykoľvek počas roka, možno práve v období Vianoc, ktoré môžu byť pomerne stresujúcim obdobím. O množstve zjedeného vianočného pečiva, vianočky a obložených chlebíčkov ani nehovoriac.

Zvýšený príjem cukru vedie k premnoženiu kvasiniek Candida albicans a môže mať za následok nepríjemný vaginálny problém – kvasinkovú infekciu.
Ide o intímne ťažkosti v podobe nepríjemného svrbenia či pálenia a hustého až tvarohovitého výtoku. Čo teda robiť, aby sme pravdepodobnosť vzniku vaginálnej kvasinkovej infekcie čo možno najviac znížili a mohli si Vianoce užiť?

  • Skúsime obmedziť príjem bieleho cukru a pšeničnej múky
    Určite to neznamená, že by sme sa mali vzdať svojho obľúbeného vianočného pečiva. Len je potrebné jesť ho s mierou, prípadne môžeme popri našich tradičných vanilkových rožtekoch vyskúšať aj nejaký nový recept, napr. so zníženým obsahom cukru.
  • Skúsime obmedziť príjem alkoholu a potravín, ako sú údeniny či plesňové syry
    Týchto dvoch bodov sa môžeme držať aj pri príprave obložených chlebíčkov, nátierok a ďalšieho občerstvenia. Pripravíme napr. ovocnú a zeleninovú obloženú misu a namiesto kupovaných nátierok si môžeme pripraviť svoju vlastnú, napríklad z tvarohu, avokáda alebo cícera.
     
  • Zaradíme ľahkú a zdravú stravu – ryby, biele mäso, jogurty so živými kultúrami, zeleninu, fenikel, rôzne druhy šalátov apod.
     
  • Snažíme sa minimalizovať nadmerný stres
    Do hektického predvianočného obdobia môžeme zaradiť príjemné a relaxačné aktivity, napríklad prechádzku alebo masáž. Všetko potrebné si vopred naplánujeme aj s členmi rodiny a o povinnosti ako upratovanie, nákupy alebo pečenie a ďalšie prípravy sa podelíme, aby sme si všetci mohli sviatočný čas užiť v pokoji a s našimi najbližšími.

Na vzniku kvasinkovej infekcie sa samozrejme podieľa aj nevhodná hygiena, nosenie syntetickej bielizne alebo zaparenie intímnych partií v príliš tesnom oblečení. Vplyv majú aj hormonálne zmeny (napr. tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie) a rôzne ochorenia (napr. cukrovka alebo poruchy imunity). Je teda potrebné mať na pamäti aj tieto faktory.

Aj napriek tomu máte podozrenie, že u vás prepukla vaginálna kvasinková infekcia? 
Ak sú príznaky jasné (nepríjemné svrbenie či pálenie, hustý až tvarohovitý výtok), pomoc je jednoduchá: v kamennej alebo online lekárni stačí vyhľadať Canesten GYN 1 deň. Ide o jednorazovú liečbu, v rámci ktorej si večer zavediete do pošvy 1 vaginálnu tabletu.

Ak si nie ste istá, či naozaj ide o vaginálnu kvasinkovú infekciu, navštívte svojho gynekológa alebo vyskúšajte Canestest – tyčinku, vďaka ktorej sa otestujete sama v pohodlí domova a ktorá vám pomôže zvoliť si správnu liečbu daného problému.

Držte sa našich rád a naplno si užite vianočné chvíle plné radosti a pohody!

CH-20211111-136