Žena s tmavými dlhými vlasmi

Predmenštruačný syndróm (PMS)

Býva zľahčovaný, napriek tomu je predmenštruačný syndróm označenie, pod ktorým nájdete celý zoznam príznakov spojených s menštruačným cyklom – napr. podráždenie, úzkosť, depresia, bolesť pŕs, akné alebo problémy so spaním. PMS nie je neobvyklým javom, postihuje približne až tri zo štyroch žien. Jeho príznaky sa obvykle začnú objavovať týždeň až dva pred menštruáciou a ustávajú niekoľko dní po jej začiatku.

Ako sa vyhnúť PMS alebo ho zmierniť

Predmenštruačnému syndrómu sa nie je možné vždy vyhnúť, môžete však redukovať jeho symptómy. Odporúčame cvičiť, aspoň počas jeho trvania prestať fajčiť a dodržiavať pitný režim a zdravé stravovacie návyky.

Môžete sa tiež, samozrejme, obrátiť na lekára, ktorý vám poradí, ako si so symptómami PMS poradiť čo najlepšie.

Rola stresu a spánku počas PMS

V priebehu predmenštruačného syndrómu ste náchylnejšia na stres a depresiu. Snažte sa nebrať na svoje bedrá príliš mnoho pracovných ani iných povinností. Dostatok spánku i jeho kvalita, pravidelné cvičenie a vhodná strava budú vašimi spojencami a pomôžu vám bojovať s PMS.

Počas PMS odporúčame obmedziť prísun alkoholu, ten má totiž zásadne negatívny vplyv na kvalitu vášho spánku. Naproti tomu cvičením napomôžete kvalitu spánku zvýšiť a okrem toho sa do vášho krvného obehu vyplavia endorfíny, ktoré zlepšujú náladu.

Hygiena intímnych partií

Pokiaľ ide o hygienu, vyžaduje pokožka vašej intímnej oblasti obzvlášť špeciálnu a jemnú starostlivosť. Používanie bežných mydiel a umývacích gélov môže narušiť prirodzené pH tejto oblasti a urobiť ju tak náchylnejšou na infekcie.

Hygiena intímnych partií: správna starostlivosť o vaše intímne partie Mnoho žien medzi bežnou hygienou a hygienou intímnych partií nerozlišuje. Hygiena intímnych partií má však svoje špecifické nároky, pretože pokožka intímnych partií je chúlostivá a náchylná na infekciu. Kyslé pH vo vagíne pomáha udržiavať zdravú prirodzenú mikroflóru a zároveň chráni pred rozmnožením škodlivých baktérií. Dodržiavaním správnej intímnej hygieny podporujete stálosť kyslého pH a pomáhate tak ochrane pred vaginálnymi infekciami (napr. bakteriálnou vaginózou).

LMR-CH-20210414-61