Čo sa odohráva vo vašom tele?

Počas menštruačného cyklu sa zvyšuje hladina pohlavného hormónu estrogénu a vaječníky začnú pracovať na uvoľnení vajíčka.

V rámci jedného menštruačného cyklu sa vytvorí až 20 folikulov. Len jeden, zriedkakedy dva sa však vyvinú v plne sformované vajíčko pripravené na oplodnenie. Len čo je vajíčko vypustené (tomu sa hovorí ovulácia), cestuje vajcovodmi z vaječníkov do maternice.

Neoplodnené vajíčka prežívajú len asi 24 hodín po ovulácii. Následne, ak nedôjde k oplodneniu, sa sliznica maternice oddelí a zmieša s krvou, čo vytvára menštruačné krvácanie.

Ako dlho menštruácia trvá?

Menštruácia zvyčajne trvá jeden až osem dní. Priemerná dĺžka je štyri až päť dní. Počas menštruácie obvykle stratíte okolo 80 ml krvi.

Ak užívate antikoncepčné tabletky, možno ste zistili, že máte periódu kratšiu a ľahšiu. Nie je to náhoda – tabletky bránia vaječníkom vo vypustení vajíčka a zoslabujú vnútornú výstelku maternice.

Čo robiť, ak cítite pri menštruácii bolesť?

Kŕče v bruchu, tupá bolesť v oblasti chrbta a napríklad aj stehien? Ani jedno z toho nie je neobvyklé. Bolesť pociťujete predovšetkým vo chvíľach, keď sa vaša maternica sťahuje, aby sa zbavila odlučujúcej sa sliznice.

Ako bolesť zmierniť?

Pomôžu i drobné zmeny životného štýlu (aspoň počas menštruácie) – prestať fajčiť, ľahko cvičiť, skúsiť jednu z relaxačných techník, napr. aromaterapiu, masáže, akupunktúru, meditáciu alebo jogu.

Mali by ste navštíviť lekára?

K lekárovi sa určite objednajte vo chvíli, keď sa stane niečo neobvyklé – napr. začnete krvácať medzi menštruáciami alebo máte neobvykle silnú a bolestivú menštruáciu. Buď vás uistí, že je všetko v poriadku, alebo vám odporučí vhodnú liečbu.