Kvasinková infekcia

Je to veľmi bežné ochorenie, no ženy o ňom hovoria len zriedka. Poďme sa teda porozprávať o kvasinkovej infekcii, bežnej infekcii spôsobenej nerovnováhou prirodzene sa vyskytujúcich vaginálnych kvasiniek, predovšetkým Candida albicans.

Za normálnych okolností pomáhajú Candidu petit udržať na uzde dobrý imunitný systém, prospešné baktérie (laktobacily) a zdravé pH v pošve. Keď sa však kyslosť v pošve zníži, baktérie sa začnú rozmnožovať. To následne môže viesť ku kvasinkovej infekcii.

Ochorenie je také bežné, že sa s ním aspoň raz v živote stretnú 3 zo 4 žien*. Mnohým ženám sa príznaky kvasinkovej infekcie vracajú. Za určitých okolností ste na kvasinkovú infekciu náchylnejšia. Riziko kvasinkovej infekcie sa u vás zvyšuje, ak:

  • Ste tehotná

  • Ste nedávno doužívali antibiotiká

  • Máte cukrovku

  • Máte menštruáciu

  • Užívate antikoncepciu

  • Ste HIV pozitívna

Nebojte sa! Kvasinková infekcia nie je pohlavne prenosná infekcia.

*Oťapková P. Vaginálna mykóza verzus bakteriálna infekcia v gynekologickej praxi, Slov. Gynek. Pôrod., 25, 2018, s. 233 – 235

Príznaky kvasinkovej infekcie

Liečba kvasinkovej infekcie

Liečba kvasinkovej infekcie je vo väčšine prípadov jednoduchá. Na úplnú úľavu by ste mali použiť produkty na vnútorné použitie, ktoré liečia vnutri infekciu, ako aj krém na vonkajšie použitie, ktorý pomôže zmierniť vaše príznaky. Rad Canesten GYN ponúka prípravky ako vaginálna tableta a krémy na vonkajšie príznaky, takže sa môžete rozhodnúť, ktorá možnosť liečby je pre vás najvhodnejšia. Kvasinková infekcia by mala vymiznúť do jedného týždňa po jednej dávke lieku Canesten Gyn 1 deň alebo po šesťdňovom používaní vaginálnych tabliet Canesten Gyn 6 dní. Liečba krémom na vonkajšie príznaky však sama o sebe nestačí. Pomôže upokojiť prejavy kvasinkovej infekcie intímnych partií, ale nezbaví vás jej príčiny – tá je často práve v pošve.

Liečba kvasinkovej infekcie prípravkami Canesten GYN nemusí byť viazaná na lekársky predpis.

Canesten IntimGel 100 ml

Intímna hygiena pri liečbe vaginálnych ťažkostí

Bežná intímna hygiena rešpektuje prirodzené pH pokožky intímnych partií. V čase intímnych problémov (mykóza intímnych partií) je však pH pokožky narušené a je potrebné používať špeciálnu intímnu hygienu, akou je napríklad Canesten IntimGel. Canesten IntimGel bol špeciálne navrhnutý tak, aby pomohol obnoviť prirodzenú rovnováhu mikroflóry intímnych partií vďaka neutralizácie kyslého pH (je zásaditý). Vďaka obsahu glycínu upokojuje pokožku intímnych partií a prispieva k príjemnému pocitu sviežosti až po dobu 12 hodín. Upokojuje podráždenie, pálenie a svrbenie. Prípravok je veľmi šetrný. Zároveň je ho možné používať aj v tehotenstve.

Nosenie veľmi tesnej a syntetickej spodnej bielizne a oblečenia, ako sú napríklad priliehavé legíny, môže z dôvodu hromadenia vlhkosti podporiť rozmnožovanie kvasiniek Candida. Okrem toho sa odporúča prezliecť sa ihneď po športe z mokrého oblečenia, napríklad plaviek, alebo zo spoteného oblečenia. Ďalšie tipy, ako sa vyhnúť kvasinkovej infekcii:

Kvasinková infekcia môže postihnúť každého. Príznaky rozpoznáte ľahko a liečba môže byť veľmi jednoduchá.