Kvasinková infekcia

Je to veľmi bežné ochorenie, no ženy o ňom hovoria len zriedka. Poďme sa teda porozprávať o kvasinkovej infekcii, bežnej infekcii spôsobenej nerovnováhou prirodzene sa vyskytujúcich vaginálnych kvasiniek, predovšetkým Candida albicans.

Za normálnych okolností pomáhajú Candidu albicans udržať na uzde dobrý imunitný systém, prospešné baktérie (laktobacily) a zdravé pH v pošve. Keď sa však kyslosť v pošve zníži, baktérie sa začnú rozmnožovať. To následne môže viesť ku kvasinkovej infekcii.

Ochorenie je také bežné, že sa s ním aspoň raz v živote stretnú 3 zo 4 žien*. Mnohým ženám sa príznaky kvasinkovej infekcie vracajú. Za určitých okolností ste na kvasinkovú infekciu náchylnejšia. Riziko kvasinkovej infekcie sa u vás zvyšuje, ak:

  • Ste tehotná

  • Ste nedávno doužívali antibiotiká

  • Máte cukrovku

  • Máte menštruáciu

  • Užívate antikoncepciu

  • Ste HIV pozitívna

Nebojte sa! Kvasinková infekcia nie je pohlavne prenosná infekcia.

*Oťapková P. Vaginálna mykóza verzus bakteriálna infekcia v gynekologickej praxi, Slov. Gynek. Pôrod., 25, 2018, s. 233 – 235

Príznaky kvasinkovej infekcie

Liečba kvasinkovej infekcie

Liečba kvasinkovej infekcie je vo väčšine prípadov jednoduchá. Pokiaľ vás trápia vonkajšie aj vnútorné príznaky, odporúčame použiť Canesten GYN Kombi, ktorý obsahuje tabletu aj krém (tým môžete preliečiť aj partnera). Rad Canesten GYN ponúka množstvo prípravkov, ako vaginálna tableta, mäkká vaginálna kapsula a krém pre vonkajšie príznaky, takže sa môžete rozhodnúť, ktorá možnosť liečby je pre vás najvhodnejšia. Liečba krémom pre vonkajšie príznaky však sama o sebe nepostačí. Pomôže upokojiť prejavy kvasinkovej infekcie intímnych partií, ale nezbaví vás jej príčiny – tá je často práve v pošve.

Liečba kvasinkovej infekcie prípravkami Canesten GYN, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach.

 

Canesten IntimGel 100 ml

Každodenná intímna hygiena nielen pri vaginálnych ťažkostiach

Na doplnenie vhodnej starostlivosti o intímnu oblasť sa používajú umývacie gély, ktoré rešpektujú citlivosť tejto oblasti a nenarušujú ju. Canesten IntimGel je dermatologicky a gynekologicky testovaný umývací gél na každodennú intímnu hygienu. Poskytuje špecializovanú ochranu a hygienickú starostlivosť citlivej intímnej oblasti. Obsahuje glycín, ktorý je známy svojimi upokojujúcimi vlastnosťami.  Canesten IntimGel  dodáva až 12 hodinový pocit komfortu a pretrvávajúcej sviežosti. Pomáha upokojiť intímnu oblasť, ktorá je ľahko náchylná na podráždenie. Canesten® Intimgel - pre príjemný a svieži pocit po celý deň!

Nosenie veľmi tesnej a syntetickej spodnej bielizne a oblečenia, ako sú napríklad priliehavé legíny, môže z dôvodu hromadenia vlhkosti podporiť rozmnožovanie kvasiniek Candida. Okrem toho sa odporúča prezliecť sa ihneď po športe z mokrého oblečenia (napríklad plaviek) alebo zo spoteného oblečenia. Ďalšie tipy, ako sa vyhnúť kvasinkovej infekcii:

Kvasinková infekcia môže postihnúť každého. Príznaky rozpoznáte ľahko a liečba môže byť veľmi jednoduchá.