Kvasinková infekcia u mužov

Kvasinková infekcia intímnych partií je bežné ochorenie, ktoré postihuje nielen ženy ale aj mužov. Spôsobuje ho premnoženie plesne pripomínajúcej kvasinky Candida albicans. Väčšina ľudí, u ktorých sa kvasinková infekcia objaví, nemá zdravotné problémy, ale došlo k narušeniu prirodzenej rovnováhy mikroflóry ich kože alebo sliznice.

U mužov sa kvasinková infekcia obvykle vyskytuje na žaludi penisu. Medzi prvotné príznaky kvasinkovej infekcie u mužov patria svrbenie žaluďa, bolestivosť a zápal žaluďa, opuch predkožky a svrbenie alebo pálenie pri močení alebo pohlavnom styku.

Kvasinková infekcia sa objavuje hlavne u mužov so zúženou predkožkou a u jedincov so zníženou imunitou. Ak vás postihne kvasinková infekcia, nemusíte mať veľké obavy – hoci prenos infekcie počas sexu nie je vylúčený, nedochádza k nemu často. Pravdepodobnosť výskytu kvasinkovej infekcie sa zvyšuje, ak:

  • trpíte zúžením predkožky,

  • máte oslabený imunitný systém,

  • užívate antibiotiká,

  • máte cukrovku.
     

Ako môžu muži predísť kvasinkovej infekcii intímnych partií a ako ju liečiť

Hoci sa kvasinková infekcia penisu dá ľahko liečiť, odporúčame vykonať niektoré preventívne kroky na zníženie rizika jej vzniku. Správna hygiena a voľné oblečenie z priedušných materiálov patria medzi tie najjednoduchšie a najúčinnejšie preventívne opatrenia, ktoré vám pomôžu kvasinkovej infekcii predísť.

Postihla vás kvasinková infekcia aj napriek maximálnej opatrnosti? Nemusíte sa obávať – kvasinková infekcia sa dá účinne liečiť voľnopredajnými liekmi, ktoré by vám mali uľaviť od prvých príznakov v priebehu 1 – 2 týždňov. Medzi prípravky na liečbu kvasinkovej infekcie patria krémy aplikované na žaluď 2 – 3-krát denne, ako je napríklad krém Canesten na liečbu vonkajších príznakov kvasinkovej infekcie.

Niekoľko ďalších tipov na prevenciu:

  • Noste voľné oblečenie a priedušnú bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá nie je príliš tesná.

  • V oblasti genitálií nepoužívajte agresívne parfumované mydlá alebo sprchové gély.

  • Penis si pravidelne umývajte a po umytí ho riadne osušte.

  • Dávajte prednosť sprche pred dlhým kúpeľom.