Ochorenie intímnych partií: na čo si dať pozor a prečo?

Intímne zdravie sa týka všetkých žien, o tejto téme sa však veľa nehovorí. Pamätajte, že v tom nie ste sama a vaše intímne zdravie nie je niečo, za čo by ste sa mali hanbiť. Väčšinu ochorení pošvy, ako je napríklad kvasinková infekcia a bakteriálna vaginóza (bakteriálna infekcia) možno ľahko vyliečiť. Ak sa však neliečia, môžu spôsobovať značné nepohodlie. Preto svojim intímnym partiám vždy venujte špeciálnu pozornosť a keď máte pocit, že niečo nie je v poriadku, vyhľadajte pomoc lekára.

Pošva je totiž prostredie, ktoré je výrazne náchylné na množenie mikróbov. pH pošvy sa líši od zvyšku tela, takže aj používanie parfumovaného mydla môže prirodzenú hodnotu pH narušiť. Baktérie sa môžu premnožiť aj počas menštruácie, ak nebudete dbať na dostatočnú hygienu. K prenosu niektorých baktérií môže dôjsť aj počas sexu.

Infekcie intímnych oblastí sa môžu prejaviť vo forme svrbenia alebo neobvyklého, často zapáchajúceho výtoku. Ak tieto príznaky zaznamenáte, pamätajte, že nikdy nie je dobré ich ignorovať a dúfať, že bez pomoci zmiznú. Nemusíte sa však obávať, pretože takéto infekcie sú bežné a obvykle sa dajú jednoducho liečiť. Ak sa však u vás uvedené príznaky objavia prvýkrát, odporúčame vám navštíviť lekára.

Ak svoje telo dobre nepoznáte, možno si ani nevšimnete, že váš vaginálny výtok je iný. Možno si dokonca myslíte, že aj samotný bežný výtok je už prejavom infekcie. Typický (číry alebo biely) výtok je však len príznakom toho, že pošva je zdravá. Výtok z pošvy je prirodzený, slúži na samočistenie a zvlhčenie pošvy. Zapáchajúci výtok zmenenej farby však môže byť prejavom infekcie.

Príčiny a spúšťače vaginálnych infekcií

Mladá žena s tmavými vlasmi v červenom svetri sebavedomo stojí a usmieva sa

Prečo musíte prevziať kontrolu nad svojím intímnym zdravím?

Vaginálna infekcia môže mať bez liečby mnoho fyzických aj psychologických dôsledkov. U mnohých žien sa táto situácia premieta do ich psychického stavu aj partnerských vzťahov. Neliečené infekcie intímnych partií môžu mať navyše vplyv na vaše celkové zdravie. Neseďte a nečakajte na to, čo sa stane, ale buďte aktívna, aby ste boli čoskoro opäť v svojej koži.

Canesten IntimGel 100 ml

Intímna hygiena

Pravidelná a správna hygiena intímnych partií môže udržať vaše prospešné baktérie pod kontrolou. Každý deň by ste sa mali umývať jemným neparfumovaným mydlom.

Niektoré produkty, napríklad Canesten IntimGel, sú vyvinuté špeciálne pre hygienu intímne partie v priebehu vaginálne infekcie. V prípade, že úspešne ukončíte liečbu vaginálnych infekcií, je potreba tento umývací gél nahradiť tým pre každodenné používanie. Canesten Intimgel je zásaditý gél, vhodný prointimní hygienu (nie liečbu) počas liečby vaginálne infekcie.

Na hygienu by ste mali myslieť aj v súvislosti so sexom.    Po sexe nezabudnite vyprázdniť močový mechúr. Zbavíte sa tým všetkých baktérií, ktoré sa mohli rozšíriť do močovej rúry (rúry, ktorá spája váš močový mechúr s otvorom tesne nad pošvovým vchodom) a mohli by spôsobiť zápal močového mechúra.

Ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť infekciám, je nosiť voľné, nasiakavé oblečenie a bavlnenú spodnú bielizeň. Tento typ oblečenia podporuje cirkuláciu vzduchu a pomáha udržať oblasť intímnych partií v suchu.

Ďalšie preventívne kroky:

Je veľmi dôležité venovať špeciálnu pozornosť vaginálnej oblasti. Používanie klasických mydiel a sprchových gélov alebo príliš časté umývanie by mohlo viesť k nerovnováhe pH, ktorá by zas mohla viesť k infekciám. Canesten ponúka rad prípravkov, ktoré vám pomôžu s intímnou hygienou a zanechajú pocit čistoty a sviežosti.