Viac informácií o kvasinkovej infekcii v tehotenstve

Vaginálna kvasinková infekcia je bežné ženské ochorenie spôsobené prevažne kvasinkami Candida, s ktorým sa počas života stretnú 3 zo 4 žien1,2. Kvasinková infekcia sa často objavuje v dôsledku užívania liekov alebo príliš tesného oblečenia a spodnej bielizne. Tehotné ženy postihuje v súvislosti s rýchlo prebiehajúcimi zmenami v tele. Pravdepodobnosť vzniku vaginálnej infekcie je zvýšená v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, predovšetkým vysokej hladiny estrogénu.

Ak sa u vás počas tehotenstva alebo pri pokuse o otehotnenie objaví kvasinková infekcia, nemusíte si kvôli tomu robiť starosti. Tu uvádzame podrobnejšie informácie o kvasinkovej infekcii, ktoré by mala každá budúca mamička poznať:

  • Aj keď vám kvasinková infekcia môže spôsobovať nepohodlie alebo bolesť pri sexe, v otehotnení vám nezabráni.

  • Nie sú známe prípady, keď kvasinková infekcia ohrozila nenarodené dieťa.

1. Kliment M&kol Etiológia, patogenéza a diagnostika akútnej a recidivujúcej vulvovaginálnej kandidózy.PRAKTICKÁ GYNEKOLÓGIA, 5, 1998, č. 1, s. 1-7

2. Oťapková P Vaginálna mykóza verzus bakteriálna infekcia v gynekologickej praxi, Slov. Gynek. Pôrod., 25, 2018, s. 233 – 235

Prevencia a liečba kvasinkovej infekcie v tehotenstve

Tehotná žena môže v záujme zníženia rizika kvasinkovej infekcie prijať celý rad preventívnych opatrení. Sú jednoduché, praktické a účinné pri prevencii vaginálnej kvasinkovej infekcie. Medzi niektoré tipy, ktoré pomáhajú znížiť riziko vzniku kvasinkovej infekcie, patria správne hygienické návyky, priedušná bavlnená spodná bielizeň a pravidelné kontroly u lekára. 

Ak vás kvasinková infekcia aj napriek tomu postihla, pred začiatkom akejkoľvek liečby najskôr navštívte svojho lekára. Liečba kvasinkovej infekcie má často formu vaginálnej tablety alebo krému.

Keďže prevencia je lepšia ako následná liečba, ponúkame vám niekoľko tipov, ako sa kvasinkovej infekcii vyhnúť:

  • Noste priedušnú bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá nie je príliš tesná.

  • Dodržiavajte správnu hygienu, ale vyhýbajte sa penovým kúpeľom a v okolí pošvy nepoužívajte mydlá ani iné produkty osobnej starostlivosti vyrobené z dráždivých chemikálií.

  • Nerobte si vaginálny výplach, mohlo by dôjsť k zvýšeniu rizika podráždenia pošvy a narušeniu rovnováhy vaginálneho pH.

  • Denne si obliekajte čistú spodnú bielizeň a perte ju v horúcej vode.

  • Po použití toalety sa utierajte spredu dozadu, aby ste zabránili šíreniu baktérii do pošvy.