Čo je to menopauza? Kedy ju očakávať?

Funkcia vaječníkov vyhasína prirodzene okolo 50. roka úbytkom tzv. folikulov.

S nástupom klimaktéria dôjde k zníženiu produkcie hormónov vaječníka – estrogénov a gestagénov. Výsledkom je nepravidelnosť a postupné ustávanie menštruačného cyklu.

Ako spoznáte, že sa menopauza blíži?

  • Máte približne 50 rokov.

  • Váš menštruačný cyklus sa mení, nie je pravidelný.

  • Trpíte návalmi tepla, vaginálnou suchosťou, stratou libida, zmenami nálad.

  • Máte problémy so spánkom.

  • Môžu sa vám vrátiť infekcie močových ciest alebo močového mechúra.

  • Môžete častejšie trpieť vaginálnou mykózou.

Menopauza je rizikové obdobie pre vznik vaginálnej mykózy

Vaginálna mykóza je kvasinkové ochorenie, ktorým si aspoň raz za život prejde 75 % žien. Napriek tomu 50 % ju prekoná opakovane.

Vzniká často ako odpoveď organizmu na stres, psychickú záťaž, náhle zmeny klímy (napr. na dovolenke) alebo hormonálne zmeny – či už v tehotenstve, alebo práve pri menopauze.

Liečba, prevencia a život v menopauze

Podľa závažnosti symptómov môžete menopauzu riešiť jednoduchými úpravami v jedálnom lístku, zmenou životného štýlu alebo napr. hormonálnou substitučnou liečbou.

Je dobré vedieť, že menopauza neprebieha u všetkých žien rovnako. Preto odporúčame poradiť sa o možnostiach jej zvládania s lekárom.

Ak pociťujete návaly tepla, môžete si od nich čiastočne uľaviť konzumáciou potravín bohatých na vápnik a horčík a potravinami s vitamínom E (napr. za studena lisovaný olivový olej, listová zelenina, orechy a mandle). Pomôže i dostatočný príjem minerálov a potravín s vysokým obsahom vlákniny.