Usmievavá mladá žena s červenými vlasmi v zelenom tričku je šťastná po liečbe bakteriálnej infekcie prípravkom Canesten

Bakteriálna vaginóza

Hovorí sa hlavne o kvasinkovej infekcii, ale bakteriálna vaginóza sa v skutočnosti u žien v reprodukčnom veku vyskytuje častejšie.

Ak ste žena a máte 15 až 44 rokov, patríte do skupiny, najviac ohrozenou bakteriálnou vaginózou. Tá je len začiatkom možnej bakteriálnej infekcie, závažnejšej formy zápalu. Priznaky bakteriálnej vaginozy se nastiastie daju lahko liečit.

Bakteriálna infekcia je spôsobená zmenou pH vo vagíne. Keď dôjde k zmene pH, prirodzene sa vyskytujúce priaznivé baktérie (laktobacily) v pošve môžu byť nahradené premnoženými „škodlivými“ baktériami, ktoré môžu spôsobiť bakteriálnu vaginózu.

Príznaky bakteriálnej vaginózy

  • nepríjemný „rybí“ zápach,
  • vodnatý výtok,
  • sivobiely výtok,
  • zhoršenie vyššie uvedených príznakov po sexe alebo počas menštruácie.

  Každá sme iná, preto u vás môže bakteriálna infekcia prebiehať aj bez príznakov. Pamätajte si – bakteriálna vaginóza nie je pohlavne prenosná infekcia a nemala by vám spôsobovať žiadne bolesti ani podráždenie.

  Lekára by ste mali navštíviť, ak:

  • vás bakteriálna vaginóza postihla prvýkrát,
  • ste tehotná.
  Ikona lékařky

  Čo spôsobuje bakteriálnu vaginózu?

  Mnoho žien si neuvedomuje, že väčšina vaginálnych infekcií je spôsobená skôr baktériami ako kvasinkami (v prípade kvasinkovej infekcie alebo trichomoniázy).

  Usmievavá mladá žena v ružovej blúzke sa hrá s vlasmi a je šťastná po liečbe bakteriálnej infekcie prípravkom Canesten

  Liečba bakteriálnej vaginózy

  Príznaky bakteriálnej vaginózy sa dajú ľahko liečiť v pohodlí domova voľne dostupnými prípravkami. S výberom prípravku, ktorý vás čo najlepšie zbaví príznakov bakteriálnej vaginózy, vám môže pomôcť lekárnik. Účinná liečba voľnopredajnými prípravkami na bakteriálnu vaginózu by mala priniesť nasledujúce výhody: 

  • ústup zápachu,
  • ústup sivastého vodnatého výtoku,
  • zabránenie rastu škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú infekciu,
  • podporu rastu prospešných baktérií. 

  Ako alternatívu vám lekár môže predpísať antibiotickú liečbu. Ak vás bakteriálna vaginóza postihla prvýkrát, poraďte sa so svojím lekárom.

  Prevencia bakteriálnej infekcie

  Ikona pracieho prostriedku

  Vyhýbajte sa používaniu silných pracích prostriedkov pri praní spodnej bielizne. Ihneď po plávaní alebo športe si vymeňte spodnú bielizeň.

  Ikona dezodorantu v spreji

  Nepreháňajte to s umývaním a nepoužívajte parfumované výrobky a dezodoranty v oblasti pošvy.

  Ikona tampónu

  Často si meňte tampóny alebo vložky.

   Viac informácií o bakteriálnej vaginóze

   Ikona spermií

   Používanie bariérovej ochrany počas sexu vám pomôže vyhnúť sa bakteriálnej vaginóze. Spermie patria medzi faktory, ktoré môžu vyvolať bakteriálnu infekciu.

   Ikona poklesu pH

   Prirodzené pH vašej vagíny je nižšie ako 4,5*, čo znamená, že je mierne kyslé. Hodnota pH vyššia ako 4,5 je považovaná za alkalickú a poukazuje na bakteriálnu vaginózu.

   Ikona kvasinkových buniek pod mikroskopom

   Aj keď sa bakteriálna infekcia zamieňa za kvasinkovú infekciu, ide o dve rôzne ochorenia s rôznymi spôsobmi liečby. V prípade pochybností by ste sa mali o diagnóze poradiť so svojím lekárom alebo vyskúšať zdravotnícku pomôcku Canesten.

   Ikona vaginálneho výplachu

   O vaginálnom výplachu je známe, že spôsobuje bakteriálne infekcie, pretože narúša prirodzenú rovnováhu pošvy, a môže tiež zvýšiť riziko pohlavne prenosných ochorení alebo iných vaginálnych infekcií.

    *Oťapková P. Vaginálna mykóza verzus bakteriálna infekcia v gynekologickej praxi, Slov. Gynek. Pôrod., 25, 2018, s. 233 – 235.