Usmievavá mladá žena s červenými vlasmi v zelenom tričku je šťastná po liečbe bakteriálnej vaginózy prípravkom Canesten

Čo je bakteriálna infekcia?

Zistite, čo je bakteriálna vaginóza a aké sú jej príznaky. Dozviete sa, kto je na túto infekciu náchylnejší a aké sú rozdiely medzi kvasinkovou a bakteriálnou infekciou. V tomto článku zároveň nájdete rady, ako bakteriálnu vaginózu liečiť a ako zabrániť jej návratu.

Bakteriálna vaginóza

Môže byť nepríjemná a môže vám brániť prežívať život naplno, ale nemusíte mať obavy, ide totiž o veľmi časté ochorenie, ktoré sa dá liečiť – bakteriálna vaginóza (bakteriálna infekcia) postihuje v plodnom veku až 1 z 3 žien*. Bakteriálna vaginóza je vaginálna infekcia spôsobená skôr baktériami ako kvasinkami (čo je prípad kvasinkovej infekcie) a môže nastať v prípade nerovnováhy vaginálnej mikroflóry.

Prostredie v pošve je za normálnych okolností kyslé, čo bráni premnoženiu škodlivých baktérií a pomáha udržiavať zdravé množstvo prospešných baktérií. Niekedy sa však prostredie v pošve môže zmeniť. Môže dôjsť k zníženiu kyslosti, čo vedie k rozmnoženiu škodlivých baktérií spôsobujúcich bakteriálnu infekciu.

Pravdepodobnosť výskytu bakteriálnej vaginózy sa zvyšuje, ak:

 • ste sexuálne aktívna (môže však postihnúť aj ženy, ktoré sex nemali),

 • ste zmenili partnera,

 • máte vnútromaternicové teliesko (forma antikoncepcie),

 • používate parfumované prípravky v pošve a jej okolí,

 • máte menštruáciu,

 • užívate niektoré lieky, napríklad antibiotiká.

*Oťapková P. Vaginálna mykóza verzus bakteriálna infekcia v gynekologickej praxi, Slov. Gynek. Pôrod., 25, 2018, s. 233 – 235

Príznaky bakteriálnej infekcie

Bakteriálna vaginóza môže byť znepokojujúca, pretože jej príznaky môžu byť nepríjemné: objaví sa zápach po rybách a sivý, vodnatý výtok z pošvy. Tieto príznaky sa po sexe môžu zhoršiť. Mali by ste vedieť, že u niektorých žien sa nemusia objaviť vôbec žiadne príznaky bakteriálnej vaginózy.

Ako teda zistím, že nejde o kvasinkovú infekciu?

Ženy si bakteriálnu infekciu často zamieňajú za kvasinkovú infekciu, ide však o dve rôzne infekcie a každá si vyžaduje inú liečbu. Medzi príznaky kvasinkovej infekcie patria: bolestivosť a svrbenie okolo pošvy, výtok pripomínajúci tvaroh bez zápachu a pocit pálenia pri močení. Bakteriálna vaginóza sa prejavuje zápachom po rybách a sivým vodnatým výtokom. Bakteriálna infekcia by nemala spôsobovať bolesť ani svrbenie v pošve.

Vzhľadom na rôzne príznaky si možno nie ste istá, o akú infekciu ide. Môžete použiť Canestest, čo je jednoduchý domáci test, ktorý meria hladinu pH v pošve s presnosťou 90 %. Na základe výsledkov testu a svojich príznakov budete schopná určiť, či máte bakteriálnu infekciu, a potom môžete v prípade potreby začať liečbu príznakov bakteriálnej vaginózy.

Kedy navštíviť lekára

Návštevu lekára by ste mali zvážiť v prípade, že vás bakteriálna vaginóza postihla prvýkrát alebo ste tehotná. Tehotné ženy môžu byť na vaginálne infekcie náchylnejšie v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré môžu narušiť rovnováhu v pošve. Vzhľadom na to, že bakteriálna vaginóza môže spôsobiť komplikácie v tehotenstve, odporúčame vám poradiť sa s lekárom.

Ako liečiť bakteriálnu vaginózu

Bakteriálna vaginóza sa dá ľahko liečiť v pohodlí domova voľne dostupnými prípravkami. Canesbalance je prípravok s trojitým prínosom, ktorý vám pomôže efektívne liečiť príznaky bakteriálnej vaginózy. Canesbalance je 7-dňová liečba vo forme vaginálneho gélu, ktorý:

 • poskytuje úľavu od zápachu,

 • zmierňuje sivý, vodnatý výtok,

 • bráni rastu škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú infekciu,

 • podporuje rast prospešných baktérií.

Canesten IntimGel 100ml

Intímna hygiena pri liečbe vaginálnych ťažkostí

Bežná intímna hygiena rešpektuje prirodzené pH pokožky intímnych partií. V čase intímnych problémov (mykóza intímnych partií) je však pH pokožky narušené a je potrebné používať špeciálnu intímnu hygienu, akou je napríklad Canesten IntimGel. Canesten IntimGel bol špeciálne navrhnutý tak, aby pomohol obnoviť prirodzenú rovnováhu mikroflóry intímnych partií vďaka neutralizácie kyslého pH (je zásaditý). Vďaka obsahu glycínu upokojuje pokožku intímnych partií a prispieva k príjemnému pocitu sviežosti až po dobu 12 hodín. Upokojuje podráždenie, pálenie a svrbenie. Prípravok je veľmi šetrný. Zároveň je ho možné používať aj v tehotenstve.

Ďalšie tipy, ako zabrániť opakovanej bakteriálnej vaginóze:

 • nepoužívajte dezodoranty ani parfumované prípravky v pošve a jej blízkosti,

 • vyhýbajte sa príliš intenzívnemu umývaniu,

 • nerobte si vaginálne výplachy,

 • na pranie spodnej bielizne nepoužívajte silné pracie prostriedky,

 • často si meňte tampóny a vložky,

 • po použití toalety sa utierajte spredu dozadu,

 • po plávaní a cvičení si vymeňte spodnú bielizeň.

Ak sa u vás prejavia príznaky kvasinkovej infekcie alebo bakteriálnej vaginózy, môžete zvážiť kúpu probiotík na vaginálne použitie.