Bakteriálna vaginóza

Môže byť nepríjemná a môže vám brániť prežívať život naplno, ale nemusíte mať obavy, ide totiž o veľmi časté ochorenie, ktoré sa dá liečiť – bakteriálna vaginóza (bakteriálna infekcia) postihuje v plodnom veku až 1 z 3 žien*. Bakteriálna vaginóza je vaginálna infekcia spôsobená skôr baktériami ako kvasinkami (čo je prípad kvasinkovej infekcie) a môže nastať v prípade nerovnováhy vaginálnej mikroflóry.

Prostredie v pošve je za normálnych okolností kyslé, čo bráni premnoženiu škodlivých baktérií a pomáha udržiavať zdravé množstvo prospešných baktérií. Niekedy sa však prostredie v pošve môže zmeniť. Môže dôjsť k zníženiu kyslosti, čo vedie k rozmnoženiu škodlivých baktérií spôsobujúcich bakteriálnu infekciu.

Pravdepodobnosť výskytu bakteriálnej vaginózy sa zvyšuje, ak:

  • ste sexuálne aktívna (môže však postihnúť aj ženy, ktoré sex nemali),

  • ste zmenili partnera,

  • máte vnútromaternicové teliesko (forma antikoncepcie),

  • používate parfumované prípravky v pošve a jej okolí,

  • máte menštruáciu,

  • užívate niektoré lieky, napríklad antibiotiká.

*Oťapková P. Vaginálna mykóza verzus bakteriálna infekcia v gynekologickej praxi, Slov. Gynek. Pôrod., 25, 2018, s. 233 – 235

Príznaky bakteriálnej infekcie

Ako liečiť bakteriálnu vaginózu

Bakteriálna vaginóza sa dá ľahko liečiť v pohodlí domova voľne dostupnými prípravkami. Canesbalance je prípravok s trojitým prínosom, ktorý vám pomôže efektívne liečiť príznaky bakteriálnej vaginózy. Canesbalance je 7-dňová liečba vo forme vaginálneho gélu, ktorý:

  • poskytuje úľavu od zápachu,

  • zmierňuje sivý, vodnatý výtok,

  • bráni rastu škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú infekciu,

  • podporuje rast prospešných baktérií.

Canesten IntimGel 100ml

Intímna hygiena pri liečbe vaginálnych ťažkostí

Bežná intímna hygiena rešpektuje prirodzené pH pokožky intímnych partií. V čase intímnych problémov (mykóza intímnych partií) je však pH pokožky narušené a je potrebné používať špeciálnu intímnu hygienu, akou je napríklad Canesten IntimGel. Canesten IntimGel bol špeciálne navrhnutý tak, aby pomohol obnoviť prirodzenú rovnováhu mikroflóry intímnych partií vďaka neutralizácie kyslého pH (je zásaditý). Vďaka obsahu glycínu upokojuje pokožku intímnych partií a prispieva k príjemnému pocitu sviežosti až po dobu 12 hodín. Upokojuje podráždenie, pálenie a svrbenie. Prípravok je veľmi šetrný. Zároveň je ho možné používať aj v tehotenstve.

Ďalšie tipy, ako zabrániť opakovanej bakteriálnej vaginóze:

Ak sa u vás prejavia príznaky kvasinkovej infekcie alebo bakteriálnej vaginózy, môžete zvážiť kúpu probiotík na vaginálne použitie.