Väčšinou rýchlo zaregistrujeme, že s pošvou (alebo teda s vagínou) niečo nie je v poriadku. Môže sa objaviť nepríjemné svrbenie, neobvyklý výtok, opuch a začervenanie intímnych partií a ďalšie nepríjemné príznaky.

Niektoré vaginálne ťažkosti sa dajú riešiť aj doma. Medzi tie najčastejšie, ktoré by sme mohli zvládnuť aj doma, patrí bakteriálna vaginóza a vaginálna kvasinková infekcia (tzv. vaginálna mykóza).

Bakteriálna vaginóza je spôsobená narušením rovnováhy vaginálnej mikroflóry. Je potlačený rast „dobrých“ baktérií a množia sa iné baktérie, ktoré spôsobujú ťažkosti. Medzi príznaky patria vodnatý výtok, ktorý môže neobvykle zapáchať a môže mať neobvyklé zafarbenie. Ťažkosti sa stupňujú najmä počas menštruácie alebo po sexe. Pomôcť nám môžu v lekárni dostupné lieky, ktoré upravujú hodnotu pH v pošve a prinavracajú rovnováhu vaginálnej mikroflóre. Pri liečbe príznakov bakteriálnej vaginózy je potrebné dodržať dĺžku liečby uvedenú výrobcom v písomnej informácii pre používateľa.

Ďalším častým typom intímnych ťažkostí je vaginálna mykóza. Charakteristickými prejavmi vaginálnej kandidózy je nepríjemné svrbenie intímnych partií a hustý biely výtok pripomínajúci tvaroh. Môže sa objaviť aj začervenanie a opuch vonkajších intímnych partií. Vaginálnu mykózu (kvasinkovú infekciu) dokážeme liečiť aj doma, a to liekmi, ktoré sú dostupné aj bez receptu v lekárni či v e-shope online lekárne.

Ak vás príznaky jasne nenasmerujú a nie ste si istá, či ide o bakteriálnu vaginózu alebo vaginálnu mykózu, a teda neviete ani to, ktorý liek na liečbu použiť, vyskúšajte jednoduchý domáci samodiagnostický test, ktorý vám s rozhodnutím pomôže. Ide o test na princípe zisťovania hodnoty pH v pošve. Test zavediete do pošvy a už o 10 sekúnd poznáte výsledok aj spôsob liečby.

Pri vaginálnej infekcii je dôležitá pravidelná, ale jemná intímna hygiena. Môžete použiť Canesten IntimGel, ktorý pomáha upokojiť citlivé intímne partie, náchylné na podráždenie. Hlavnou jeho výhodou je, že nedráždi a upokojuje, čo je ideálne pri každodennom používaní.

A na záver dôležitá otázka: Kedy je naozaj nevyhnutné navštíviť lekára? Ak nedôjde k zlepšeniu, pridajú sa bolesti a horúčka, ak krvácate mimo termínu očakávanej menštruácie.