Zvyčajne veľmi rýchlo zistíme, že s pošvou (alebo teda s vagínou) niečo nie je v poriadku. Môže sa objaviť nepríjemné svrbenie, neobvyklý výtok, opuch a začervenanie intímnych partií a ďalšie nepríjemné príznaky.

Niektoré vaginálne ťažkosti sa dajú riešiť aj doma. Medzi tie najčastejšie, ktoré by sme mohli zvládnuť aj doma, patrí bakteriálna vaginóza a vaginálna kvasinková infekcia (tzv. vaginálna mykóza).

Bakteriálna vaginóza je spôsobená narušením rovnováhy vaginálnej mikroflóry. Je potlačený rast „dobrých“ baktérií a množia sa iné baktérie, ktoré spôsobujú ťažkosti. Medzi príznaky patria vodnatý výtok, ktorý môže neobvykle zapáchať a môže mať neobvyklé zafarbenie. Ťažkosti sa stupňujú najmä počas menštruácie alebo po sexe. Pomôcť nám môžu v lekárni dostupné lieky, ktoré upravujú hodnotu pH v pošve a prinavracajú rovnováhu vaginálnej mikroflóre. To veľmi často stačí na to, aby sme sa zbavili nepríjemných príznakov. Pri liečbe príznakov bakteriálnej vaginózy je potrebné dodržať dĺžku liečby uvedenú výrobcom v písomnej informácii pre používateľa.

Ďalším častým typom intímnych ťažkostí je vaginálna mykóza. Prejavuje sa veľmi nepríjemným svrbením intímnych partií a hustým bielym výtokom pripomínajúcim tvaroh. Môže sa objaviť aj začervenanie a opuch vonkajších intímnych partií. Vaginálnu mykózu (kvasinkovú infekciu) dokážeme liečiť aj doma, a to lieky, ktoré sú dostupné aj bez receptu v lekárni či v e-shope online lekárne.

Ak vás príznaky jasne nenasmerujú a nie ste si istá, či ide o bakteriálnu vaginózu alebo vaginálnu mykózu, a teda neviete ani to, ktorý liek na liečbu použiť, vyskúšajte jednoduchý domáci samodiagnostický test, ktorý vám s rozhodnutím pomôže. Ide o test na princípe zisťovania hodnoty pH v pošve. Test zavediete do pošvy a už za chvíľku poznáte výsledok aj spôsob správnej liečby.

Pri vaginálnej infekcii je dôležitá pravidelná, ale jemná intímna hygiena. Môžete použiť intímny gél na umývanie, ktorý uľavuje od svrbenia, dodáva pocit sviežosti a zároveň udržiava vaše intímne partie čisté.

A na záver dôležitá otázka: Kedy je naozaj nevyhnutné navštíviť lekára? Ak nedôjde k zlepšeniu, pridajú sa bolesti a horúčka, ak krvácate mimo termínu očakávanej menštruácie.

LMR-CH-20210414-61